Zmiany klimatu stanowią…

Zmiany klimatu stanowią zagrożenie dla antycznych artefaktów w Brytanii

Jak alarmują badacze, antycznym zabytkom znajdującym się w Brytanii grozi zniszczenie. Powodem są zmiany klimatyczne, a dokładnie postępujący wzrost temperatury, a wraz z tym wysychanie mokrej ziemi, która przez wieki potrafiła zachować w świetnym stanie rzymskie pozostałości.

Ponieważ torf zawiera bardzo mało tlenu, materiały organiczne, takie jak drewno, skóra i tekstylia, nie ulegają niszczeniu. Mogą przetrwać tysiące lat, zachowane dzięki beztlenowym warunkom. Wraz z wysychaniem ziemi powietrze dociera do antycznych artefaktów i następuje gnicie materiału organicznego.

Podmokłe gleby stanowią w Wielkiej Brytanii aż 10% całkowitej powierzchni; w związku z tym w zagrożeniu jest nawet 22,500 miejsc. Naukowcy uważają, że dalsze badania i prace archeologiczne w tych punktach wymagają dofinansowania w wysokości setek milionów funtów i dziesiątek lat wykopalisk.

Dla podkreślenia fenomenu wykopalisk w Brytanii należy nadmienić, że archeologom udało się natrafić tutaj na pozostałości po rzymskiej m.in. desce klozetowej, skórzanych butach, pokryciu namiotu legionowego czy rękawicach legionowych.

Zmiany klimatu stanowią zagrożenie dla antycznych artefaktów w Brytanii

#rzym #antycznyrzym #imperiumromanum #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #listaimperiumromanum #ciekawostkihistoryczne #ancientrome #wojsko #europa #swiat #militaria #venividivici #qualitycontent #archeologia

—————————————————————————–
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Dotacje